Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek je zcela jistě Karlův most. A není divu, jedná se přeci o nejstarší dochovaný kamenný most v Praze a druhý nejstarší v České republice. Na pravém břehu Vltavy ústí ze Smetanova nábřeží, protíná Křížovnický ostrov a ostrov Kampa a na levém břehu ústí do Mostecké ulice na Malé Straně.
Jméno nese po Karlu IV., který jej dal roku 1357 postavit na místě strženého Juditina mostu. Stavbu gotického mostu svěřil architektu Petru Parléři, kterému bylo tehdy sedmadvacet let. Dokončen byl až na počátku 15. století. To, co jej činí celosvětovým unikátem, je spojení přísné gotiky s monumentální barokní sochařskou výzdobou. Jedná se celkem o 30 soch a jeden kříž, které na něj byly umisťovány v průběhu 300 let. Bezesporu mezi ta nejvýznamnější patří sousoší od Matyáše Bernarda Brauna. Na obou koncích mostu stojí mostecké věže - Staroměstská mostecká věž a Malostranská mostecká věž.
Karlův most byl také nedílnou součástí slavné Královské cesty. Důležitý byl i z vojenského hlediska. Svou obrannou úlohu sehrál například v roce 1648, když na něm Švédové útočili na Prahu. Po mostě dříve jezdila koňka, tramvaje, autobusy a dokonce i auta. Dnes slouží už pouze pro pěší. Most je dlouhý 516 m a široký 10 m. Je sklenut na 16 pilířů a je postaven z pískovcových kvádrů. Jeho rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v roce 2010.
Karlův most a jeho historické klenby si můžete prohlédnout z netradiční perspektivy, pokud se vydáte na lodi na některou z našich delších plaveb, např. na dvouhodinovou.