Ostrov Kampa je částečně součástí Malostranského nábřeží a možná Vás překvapí, že se jedná také o umělý ostrov. Od Malé Strany jej odděluje mlýnská strouha, která se nazývá Čertovka. Nejstarší písemné zmínky o Kampě pocházejí z roku 1169. Přirozené náplavy a navážky, především po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541, ostrov postupně navyšovaly. Dnešní rozloha ostrova je 2,65 ha.
Kampa dlouho neměla žádné jméno nebo se jí říkalo jen Ostrov. Původ jména Kampa není zcela zřejmý, objevuje se až ve 2. polovině 18. století. Podle některých je toto slovo odvozeno z latinského campus, což znamená ploché pole, planina, či ze staročeského zákampí, tedy stinné místo. Jiní tvrdí, že souvisí se jménem měšťana Gangsela z Campu, který zde v 17. století vlastnil dům.
Na samotné Kampě vznikaly nejdříve zahrady, od 15. století se na ostrově začaly stavět mlýny a mlýnské zahrady a dnes zde najdeme velká dřevěná mlýnská kola. Jedná se o mlýn Huť, Velkopřevorský mlýn a známé Sovovy mlýny, ve kterých dnes sídlí Museum Kampa. V roce 1884 bylo na ostrov vybudováno nové schodiště z Karlova mostu. Po druhé světové válce byly zahrady propojeny a upraveny na veřejný park.
Na Kampě najdeme také zahrady, například Odkolkovskou nebo Kaiserštejnskou. V Kaiserštejnské zahradě stojí dnešní Lichtenštejnský palác a vedle domek, který obýval Josef Dobrovský, později Jan Werich. Poblíž Sovových mlýnů stojí menší dům, původně převozníka, v němž se nyní nachází rybí restaurace. Za zmínku stojí i obyvatel domu U Zlatých nůžek, malíř a ilustrátor Adolf Kašpar.
Ostrov Kampa si budete moci prohlédnout při některé z našich delších plaveb, jako je například dvouhodinová s kávou a dezertem.