Podolská vodárna je velké vodárenské zařízení, které spatříme při pravém břehu Vltavy v pražské městské části Podolí naproti Veslařskému ostrovu mezi Vyšehradem a Plaveckým stadionem. Je to památkově chráněná budova, která je historicky i architektonicky cenná. Byla postavena v novoklasicistním stylu a její součástí je také moderní budova z 90. let 20. století, kde dnes sídlí Muzeum pražského vodárenství.
Podolská vodárna byla postavena jako náhrada za nedostačující starou Vinohradskou vodárnu ve 20. letech 20. století podle projektu Antonína Engela. Jednalo se v té době o moderní vodárnu, která dokázala vyčistit a upravit 35 - 40 000 m3 vody za den.
Počátkem 30. let 20. století přibyla před původní filtrační stanici další technologická jednotka zabývající se chemickou úpravou vody a ve 40. letech 20. století byly instalovány nové rychlofiltry. V letech 1956 - 1965 došlo k dostavbě další části vodárny podle původních plánů, kde byla instalována další filtrační jednotka.
Možná Vás bude zajímat, že Podolská vodárna dnes slouží jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody pro Prahu, resp. její části Josefov a Staré Město, které je obtížné zásobovat odjinud. Stávající výkon vodárny je 500 l za sekundu a v případě potřeby je možné ho zvýšit až na 2200 l za sekundu. Podolská vodárna je stále významným záložním zdrojem vody, který by byl použit například v případě havárie.
K Podolské vodárně se podíváte na našich delších plavbách, než je plavba hodinová.