Vyšehrad je většinou znám jako historické opevnění na skále, které je vidět nad pravým břehem řeky Vltavy. Možná je méně známo, že tento název nese i čtvrť na jihu správního obvodu a městské části Prahy 2. Vyšehrad je ale bezesporu místo bájné, které je spjaté s řadou pověstí z počátků české historie. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století. Ke konci 11. století sem přenesl své sídlo i první český král Vratislav I. Při kostele sv. Petra a Pavla byla zřízena tzv. vyšehradská kapitula.
Později se z Vyšehradu stala pevnost, jejíž barokní podoba z 2. poloviny 17. století se nám dodnes částečně dochovala. Úkolem pevnosti bylo střežit Prahu od jihu proti možným nepřátelům. Jako samosprávné město vystupoval Vyšehrad s podhradím od 15. do 19. století. Nicméně od roku 1848 byl podřízen vyšehradské kapitule a roku 1883 byl definitivně připojen ku Praze. Podle statistik z roku 2001 zaujímalo katastrální území Vyšehradu rozlohu 36,26 ha a čítalo ve 114 domech 1913 obyvatel.
Na Vyšehradě se dnes nachází řada památek, jako je kostel sv. Petra a Pavla, pozůstatky raně románské baziliky sv. Vavřince, rotunda sv. Martina, zbytky gotické brány Šipka, Libušina lázeň, Kasematy nebo třeba Čertův sloup. Významnou památkou je pohřebiště zasloužilých českých osobností s ústřední částí - Slavínem. Od roku 1962 je sadově upravený vyšehradský areál národní kulturní památkou.
Krásy Vyšehradu pozorované z vodní hladiny si můžete prohlédnout na některé z našich delších plaveb.